WSPARCIE PRZYGOTOWAWCZE
Nowa LSR będzie przygotowywana w sposób partycypacyjny, we współpracy z lokalną społecznością. Partycypacyjny model tworzenia LSR spełniał będzie dwa kryteria:
1. kryterium rzetelności i poprawności metod gromadzenia danych,
2. kryterium wkomponowania procesu tworzenia LSR w spotkania z lokalną społecznością - analiza SWOT
Lokalna Grupa Działania „Równiny Wołomińskiej” planuje spotkania w każdej gminie członkowskiej przystępującej do nowej LSR. Spotkania będą miały charakter warsztatowy oparty na przedstawianiu faktów, hipotez, dowodów opartych na wykorzystaniu kreatywnej siły procesu grupowego tj. burzy mózgów, metody śniegowej kuli, kruszenia i innych.
Na warsztatach będą omawiane tematy:
1. Omówienie spójności obszaru LSR planowanego do objęcia w nowej perspektywie.
2. Włączenie lokalnej społeczności w tworzenie LSR.
3. Diagnoza potrzeb i problemów obszaru i mieszkańców gmin wchodzących w skład LGD „RW”.
4. Ukierunkowanie potrzeb mieszkańców gmin na zagadnienia dot.: innowacyjności, cyfryzacji, środowiska i klimatu, zmian demograficznych ze szczególnym uwzględnieniem starzenia się społeczeństwa oraz wyludniania obszaru planowanego do objęcia LSR, partnerstwa w realizacji LSR.
5. Analiza SWOT- analiza mocnych i słabych stron, szans i zagrożeń w dążeniu do wyznaczenia celów LSR.
6. Dyskusja przeprowadzona nad kierunkami wydatkowania środków w ramach nowej LSR- wywiady indywidualne i grupowe.
7. Przedstawienie wniosków ze spotkania, podsumowanie.
Wynikiem warsztatów przeprowadzonych z lokalną społecznością będzie przede wszystkim analiza SWOT obszaru LSR.

1. Otwarcie konsultacji, przywitanie przybyłych mieszkańców, lista obecności.
2. Przedstawienie efektów dotychczasowej działalności LGD (dobre praktyki) i przybliżenie zakresu działania Stowarzyszenia.
3. Omówienie obszaru planowanego do objęcia LSR, w tym omówienie spójności tego obszaru.
4. Przedstawienie planu włączenia społeczności lokalnej w tworzenie nowej LSR.
5. Diagnoza potrzeb i problemów obszaru i mieszkańców gmin wchodzących w skład LGD, w tym ukierunkowanie na
6. Analiza mocnych i słabych stron, szans i zagrożeń, co powinno wyznaczyć założenia pod cele LSR.
7. Dyskusja nad kierunkami wydatkowania środków.
8. Wywiady indywidualne i grupowe z uczestnikami konsultacji.
9. Przedstawienie wniosków, podsumowanie i zakończenie spotkania.

IV Targi Pracy
W dniu 28.09.2022r. w Zespole Szkół im. Kamila KrzysztofaBaczyńskiego w Tłuszczu odbyły się IV Targi Pracy organizowaneprzez Powiatowy Urząd Pracy w Wołominie pod patronatem honorowymStarosty Powiatu Wołomińskiego Adama Lubiaka. Targi zostałyotwarte przez Panią Grażynę Krupę – Dyrektora PowiatowegoUrzędu Pracy w Wołominie oraz Pana Pawła Bednarczyka BurmistrzaTłuszcza. Lokalną Grupą Działania „Równiny Wołomińskiej”reprezentowali Beata Trojanek – Sekretarza Zarządu, GrzegorzKaflik – Prezes Zarządu oraz Tomasz Olszewski – Specjalista ds.doradztwa Beneficjentom. W targach uczestniczyli zarówno lokalniprzedsiębiorcy np. Cukiernia kawiarnia Pychotka, Biuro RachunkoweMBS Monika Sikora jak i duże firmy np. Dino, Żabka, poszukującepracowników jak i mieszkańcy, przedsiębiorcy szukający źródełsfinansowania swoich inwestycji. Na targach były również obecneinstytucje wspierające przedsiębiorców oraz osoby szukającezatrudnienia lub środków na Start-up np. Wojewódzki Urząd Pracyoraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Podczas targów dlauczestników zorganizowane zostały szkolenia m. in. z pierwszejpomocy prowadzone przez strażaków z OSP Chrzęsne. LGD „RówninyWołomińskiej” osobom oraz przedsiębiorcom, które odwiedziłystoisko LGD, przedstawiła możliwości oraz w jaki sposób możnasfinansować swój pomysł na działalność gospodarczą w ramachPROW 2014 – 2020 oraz jakie będą perspektywy w kolejnych latach.Dzięki rozmowom LGD poznała oczekiwania lokalnej społeczności,problemy z jakimi borykają się przedsiębiorcy oraz kierunki, w których chcą się rozwijać. Powyższe rozmowy i spotkania pozwoliły na lepszą diagnozę potrzeb i zidentyfikowanie oczekiwań lokalnej społeczności, które zostaną wykorzystane podczas pisania strategii na lata 2023-2027.
Spotkanie z lokalnym biznesem
